Obec Suchá Loz leží na na jihovýchodě Moravy v Zahradě Moravy - Slovácku.
V současnosti má 1130 obyvatel a zde se o nich a jejich životě můžete dozvědět více.
Bc. Václav Bujáček, starosta obce
Ústavní soud rozhodl o naší stížnosti. Negativně! A zdůvodnění je podivné.
Obce bojují s městy: Dnes prohrály
Tomáš Fránek
Brno – Tři malé obce ze Zlínska neuspěly ve stížnosti u Ústavního soudu, která se týkala rozdělování daní a diskriminace vesnic a malých měst.
Obce Rokytnice, Suchá Loz a Vysoké Pole chtěly, aby Ústavní soud posoudil nynější rozpočtová pravidla upravující daňové převody.
Podle zástupců obcí totiž tato pravidla diskriminují malé obce do 1500 obyvatel a naopak zvýhodňují velká města.
Ústavní soud ale pro neoprávněnost stížnost odmítl.
Infobox CO TVOŘÍ PŘÍJMY OBCÍ:
60 % daně a poplatky 20% dotace 13 % tvoří nedaňové příjmy 6 % kapitálové příjmy
JAK STÁT DĚLÍ DANĚ:
Stát rozděluje obcím 20,59 procent tzv. sdílených daní Dělí je podle zařazení obce do velikostní kategorie a podle počtu obyvatel. Celkově jsou obce rozděleny do 14 velikostních kategorií a každé kategorii je přidělen koeficient, podle toho se odvozuje podíl na výnosech daní pro obce příslušné kategorie. Koeficienty ale podle menších obcí ukazují na více než šestinásobný rozdíl ve výnosech daní mezi nejmenšími a největšími obcemi na obyvatele
Obce totiž podle ústavních soudců neuvedly, jak je konkrétní právní norma poškozuje. Samotné vydání zákona totiž podle ústavních soudců nepředstavuje zásah státu do práva na samosprávu. Sedmkrát lepší Pražan Kritériem pro přerozdělení daňových příjmů státu je už šest let počet obyvatel obce. Do malých obcí přitom směřuje v přepočtu na jednoho obyvatele mnohem méně peněz, než je tomu u velkých měst.
Zákon o rozpočtovém určení daní totiž stanovuje, že rozdíl mezi občanem z malé obce oproti občanovi žijícímu a odvádějícímu daně v Praze je 6,5krát větší.
Druhým problémem je podle starostů výpadek v příjmech obcí kvůli daňovým novelám. Jde například o snížení daní z příjmu, slevy na dani či společné zdanění manželů. Obec Rokytnice kvůli tomu loni přišla o 250 tisíc korun.
Petici proti takovému systému už podepsaly desítky obcí.
Stát zkouší, co vydržíme, tvrdí starostové obcí, kterým vadí přehnaná administrativa, kterou po nich stát požaduje a na kterou jim nedává peníze.
Venkov se vylidňuje Především jim ale vadí to, že peníze v rozpočtech obcí kvůli současnému zákonu nepřibývají tak rychle jako ve městech.
„Tím se snižuje kvalita života na venkově a ten se vylidňuje,“ uvádí petice, kterou má Aktuálně.cz k dispozici.
„Česká republika v roce 1999 podepsala Evropskou chartu místní samosprávy. Ta výslovně našemu státu ukládá, aby zaručil obcím právo na přiměřené vlastní finanční zdroje, se kterými mohou v rámci svých pravomocí volně nakládat,“ řekl místostarosta obce Vysoké Pole a právník Stanislav Polčák.
Zdroj: Aktuálně.cz
Obce ale ještě mají šanci na to, že se sporný zákon zruší.
Ústavní soud ještě bude posuzovat stížnost senátorů, kteří také navrhli zrušit příslušné paragrafy zákona o rozpočtovém určení daní.
Senátoři stížnost podali o měsíc dříve než zástupci malých obcí, Ústavní soud o ní dosud nerozhodl. „Budeme čekat, jak dopadne tato stížnost,“ řekl deníku Aktuálně.cz Polčák.
Změnu v rozdělování daní slibuje také vláda.
null